روستای کریت
روستای کریت

روستای کریت

خراسان جنوبی،طبس

کریت (koret) نام روستایی است در 18 کیلومتری طبس امروزی و در مسیر طبس به دیهوک قرار دارد. در متون تاریخی و جغرافیایی به نامهای کرین و کری آمده است.

کریت قدیم که سابقه ای بیش از 1500 سال دارد در زلزله 7.8 ریشتری سال  1357 هجری – شمسی  ویران شد ولی سعی شد به بافت تخریب شده آن دست زده نشود .

 منظره چشم نواز و سرسبز نخلستان های وسیع با نخل های بلند و پر ثمر با رطب درشت و خوشمزه کبکاب و مزارع سرسبز و خرم گل نرگس و مزارع گسترده صیفی جات و سبزیجات که هر بیننده ای را به وجد می آورد ، این روستای تاریخی و زیبای قلب کویر را در شمار زیباترین مناطق تاریخی و گردشگری کشور قرار داده است .

از دیگر جاذبه های کریت ، باغ های وسیع و خرم گل نرگس است . فرش طبس باف این روستا معروف است و طرفدارن و خریدارانی خوبی  در خارج و داخل کشور دارد .

بیشترین فعالیت مردم منطقه ، به خاطر وجود زمین های کشاورزی مناسب و آب کافی در بخش کشاورزی است و اولین رکن اقتصاد روستای کریت ، کشاورزی آن می باشد .آب روستا در طی 700 سال توسط سد کریت  که بعنوان بلندترین سد جهان در طی 500 سال میباشد تامین میگردد. اکنون سد بتنی در کنار این سد مسئولیت تامین آب روستای کریت و شهر طبس و روستاهای اطراف را به عهده دارد.

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید