پارک زیرزمینی نیویورک
پارک زیرزمینی نیویورک

پارک زیرزمینی نیویورک

نیویورک

پارک زیرزمینی نیویورک در یکی از ایستگاه‌های متروکه مترو در ناحیه منهتن و با صرف هزینه اولیه 200 هزار دلار ساخته شده است. جیمز رمزی (James Ramsey) مهندس و پژوهشگر سابق سازمان ملی هوانوردی و فضایی کشور آمریکا، ناسا، و دان براش (Dan Barasch) مسئولیت مدیریت و هدایت این پروژه تحقیقاتی شهری را بر عهده داشته‌اند.

چالش اصلی این گروه پژوهشی در این پروژه، انتخاب شیوه مناسب در جذب تمرکز نور آفتاب در سطح زمین و هدایت آن به این فضای زیرزمینی بوده است. لولاین این معضل را با بهره‌گیری از لوله‌های پلاستیکی که قابلیت افشانه نور خورشید و تشبیه‌ساز نور خورشید داشتند مرتفع کرد. بهره‌گیری از مواد و ابعاد صحیح در این محصول سبب شد تا نور کافی برای حفظ سلامت گیاهان در فضا پایدار شود.

نحوه آزمایش نخستین پارک زیرزمینی جهان پیش از این در آزمایشگاه لولاین انجام شده بود. فضایی بدون شیشه و منفذ نوری که به‌طورکلی از طریق نور‌های ساتع‌شده از لوله‌های پلاستیکی روشنایی تغذیه می‌شد.
در پارک زیرزمینی لولاین بیش از 50 گونه گیاهی دیده می‌شود و طبق برنامه توسعه این پروژه، مساحت آن به اندازه یک زمین فوتبال رشد خواهد کرد. بر اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در لولاین، پارک زیرزمینی نیویورک تا پایان پروژه چیزی میان 2 تا 4 میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت و ممکن است متناسب با چالش‌های پیش روی تغییر کند.

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید