ارفع ده – چشمه پراو

ارفع ده

استان مازندران شهرستان سوادکوه

ارفع ده در شهرستان سواد در منطقه کوهستانی با ارتفاع 1560 متر از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای این منطقه کوهستانی در زمستان ها سرد با حداقل دمای ۱۸- و در تابستان ها خنک با حد اکثر دمای۲۷ درجه می باشد. پوشش گیاهی این منطقه در ارتفاع زیر ۱۶۰۰ متر نیمه جنگلی و از این ارتفاع تا ۲۰۰۰متر جنگلی و۲۰۰۰متر به بالا استپی می باشد. هوای مه آلود عموما در اغلب ساعات بر روستا حاکم است.

از جاذبه های معروف گردشگری این روستا کوه ۲۸۰۰ متری ارفع کوه را می توان نام برد که در ضلع غربی آن واقع شده و برای کوهنوردان در نوک این قله کمپ ۱۲ نفری ساخته شده است.ارفع ده یکی از روستاهای ییلاقی شمال کشور است که به خاطر شرایط خاص دسترسی نقطه‌ای بکر و دست نخورده باقی مانده است.

وجود درخت‌ها و درختچه‌های منحصر‌به‌فردی مانند سف، تل، تلکا، زرشک، آلاش و لازه به همراه گیاهان ریشه‌دار وحشی مانند ازگل، ولیک، زالزالک، سولس و ته دونه بر جذابیت‌های جنگلی این منطقه افزوده است. جنگل‌های بکر در مناطقی که میان بومیان و اهالی پرتاس خوانده می‌شوند، مسیرهای دشوار دارد و به لحاظ قرار گرفتن در ارتفاعی خاص، همواره در پوششی از مه قرار دارد و مناظر بدیعی را پدید می‌آورند. در میان این نوع از جنگل‌ها نیز دره‌های زیبا، به همراه نهرها، آبشارها و چشمه‌های متعدد خودنمایی می‌کند. این منطقه دارای پوشش جنگلی و متنوع با درخت‌هایی نظیر راش، افرا، توسکا، ملچ و نوع کمیاب درخت سردار یا سرخدار است. همچنین پوشش گیاهی منطقه شامل گلابی وحشی (همرو)،‌ ازگیل وحشی، گوجه وحشی، خرمالوی وحشی، ولیک قرمز و سیاه، زرشک، توت فرنگی وحشی و تمشک است.

بهترین فصل برای بازدید از ارفع ده

بخشی از مسیر جنگلی است که در بهار، سبزی و در پاییز، به هر رنگی، زیبایی بی‌نظیر خود را آشکار می‌کند. اگر در فصل مناسب آهنگ منطقه ارفع‌ ده کنید، با اینکه از مناطق جنگلی شمال کشور است، هوای منطقه سرد و معتدل است و شرجی نمی‌شود. این منطقه در زمستان هم بارش برف سخت و سنگین ندارد. با این حال بهترین زمان ورود به منطقه و لذت بردن از طبیعت بکر آن، بهار و پاییز است. چشم‌نوازی هزار رنگ پاییز به‌ دلیل تنوع گونه‌های گیاهی جنگل کم‌نظیر است، بالاتر از ابرها که بروید، بر فراز آنها، شکوه طبیعت به حدی است که در لحظاتی خود را جدای از زمین می‌بینید.

چشمه پراو

چشمه پرو در فاصله پنج کیلومتری از روستای ارفع قرار دارد. این چشمه جایی است که صدای آب گوش را نوازش داده و در کنار آن می توان نیمه روزی را در آسایش به سر برد. بهترین جای موجود در این روستا پرو چشمه می باشد که هوای خوب و خنک همراه با چشمه ای پر آب خستگی ۵ کیلومتر راه پیاده از روستا تا این منطقه را از بدن خارج می کند.

بیشتر مسافران نیمه روزی را در تابستان یا بهار به پرو می آیند و وعده ای غذا در کنار این چشمه صرف کرده و با روحیه ای عالی به روستا برمیگردند. مسیر راه بسیار زیبا .کاملا جنگلی می باشد که شیب ملایمی دارد.

 

 

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید