ارگ راین

استان کرمان شهرستان راین

ارگ رایِن یکی از بزرگ‌ترین بناهای خشتی جهان می باشد. این بنای تاریخی با مساحتی بیشتر از بیست و دو هزار مترمربع، بعد از ارگ بم دومین بنای خشتی بزرگ جهان می باشد که هرساله هزاران گردشگر داخلی و خارجی را پذیراست.

ارگ راین در جنوب غربی شهر کنونی راین در استان کرمان ایران واقع شده است. این بنای خشتی تا حدودی به ارگ تاریخی بم شبیه‌ بوده و بر بالای تپه‌ای قرار گرفته است.

قلعه راین یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی کهن این شهر است و بر موجودیت راین را قبل از ظهور اسلام تأیید می کند. قدمت این بنا مربوط به دوره ساسانیان است. قلعه‌هایی قدیمی تر و با سابقه بیشتر نیز در این محل وجود داشته که حوادث طبیعی آن ها را از بین برده اند.

ارگ راین از دژهای فرمانروایی میرزا حسین خان (راینی) در زمان نادر شاه افشار و پسرش محمد علی خان در دوره زندیه بوده‌است. پس از سرنگونی زندیه به دست آغا محمد خان قاجار، این ارگ جای زندگی نوادگان میرزا حسین خان به نام میرحسینی شده که هنوز گروهی از انان در این شهر و در شهر کرمان زندگی می کنند. فرمانروایی پدر و پسر در این منطقه نشانه محبوبیت آنان در این سرزمین است، تا انجایی که در بسیاری از منابع با نام ارگ میرزا حسین خان از این ارگ نام برده شده‌است.

نقشه قلعه تقریباً مربع شکل است و چندین برج در اطراف آن وجود دارد . دور تا دور قلعه را حصاری به ارتفاع ده متر در برگرفته است . تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی می باشد که توسط سر در بزرگ و باشکوهی به محوطه داخلی راه دارد.

عناصر قلعه بازار، اصطبل (تابستانی و زمستانی)، زورخانه، خانه‌های اعیانی و محله عامه نشین هستند. این قلعه دو بخش عامه نشین و اعیان نشین دارد و فضاهای معماری مورد استفاده مردم مانند زورخانه، مسجد و اصطبل در آن ساخته شده که مصالح آن ها عمدتاً خشت خام می باشد.

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید