دشت لاله های واژگون
دشت لاله های واژگون

دشت لاله های واژگون

استان لرستان شهرستان الیگودرز

دشت دالاني اليگودرز در منطقه سردسير شرق استان لرستان در يكي از ارتفاعات منطقه حفاظت شده اشترانكوه قرار داشته و مساحت آن نزدیک به سه هزار هکتار بوده و رويشگاه گل منحصر به فرد و كمياب «لاله هاي واژگون» و انواع ديگري از گياهان مرتعي خودرو می باشد.

 قرار گرفتن اين دشت زيبا در ارتفاعات و احاطه شدن آن توسط كوههاي ديگري همچون مورزرين قالي كوه شاه كول و نسارتخت سبب چندین برابر شدن زيبايي آن شده است. از همین روی هر ساله تعداد بیشماری از گردشگران و دوستداران طبيعت از سراسر كشور به اين منطقه رهسپار می شوند.

در اين دشت زيبا دو نوع کمیاب از گلهاي لاله واژگون به نامهاي ‘سوسن چلچراغ’ و ‘اشك مريم’ به بلندی 120 سانتي متر مي رويند. رويش هزاران لاله واژگون در بهار در دشت زيباي لاله های واژگون جلوه بی بدیل و كمياب طبيعت گوناگون در ايران را نشان می دهد.

این نوع لاله را به دلیل اینکه برخلاف لاله های دیگر گلها از ساقه به سوي زمين برگشته است  واژگون نام نهاده اند و برخي نيز به سبب آنكه همواره قطره آبي درميان گلبرگهايش جاري است، به آن «گل اشك» نيز مي گويند.

لاله واژگون، از مجموع ۱۲ گونه گل تزييني لاله ،گل بومي سرزمين ايران است. این گل در قرن شانزدهم ميلادي به اروپا برده شده و در آب و هوای مناسب آنجا پرورش يافت. علاوه بر رويش لاله هاي واژگون ،گون، موسير و انواع ديگري از گياهان مرتعي در هر بهار در این منطقه می رویند.

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید