جاکارتا

پایتخت کشور اندونزی

جاکارتا پایتخت و قلب کشور اندونزی و مرکز سیاسی و اقتصادی آن است. شهری پر جمعیت و پر ترافیک که بخاطر توسعه اقتصادی و بازارها و بنادر پر رونقش مهاجرین زیادی از کشورهای جنوب شرقی آسیا دارد. که این شهر را به یکی از شهرهای پر جمعیت جهان تبدیل کرده است. قدمت معابد و کاخ ها، جشن ها و فرهنگ هندو سالانه توریست های زیبادی را به این شهر می کشاند.

جاکارتا دارای آب و هوای استوایی است و در تمام طول سال هوایی شرجی و گرم دارد. زمستان ها باران زیاد می بارد ولی در فصل بهار از سمت دریا باد می وزد که هوا را مطبوع می سازد. از آوریل تا اواسط نوامبر زمان مناسبی برای سفر به این شهر است.

بیست کیلومتری شمال غربی شهر  جاکارتا فرودگاه بزرگ و بین‌المللی سوکارنا هاتو اولین چیزی است که بعد از ورود به شهر خواهید دید؛ فرودگاه سه تا ترمینال پروازهای داخلی و خارجی دارد.

جاکارتا

برای این طرف و آن طرف رفتن در سطح شهر، علاوه بر تاکسی و اتوبوس، اتوبوس‌های خط ویژه بهتر می‌توانند شما را از شر ترافیک نجات دهند؛ در بعضی از محله‌های مرکز شهر هم می‌توانید سراغ باجاج‌ها ( موتورهای سه چرخ کابین‌دار) را بگیرید. بهتر است یک بار سوار باجاج بشوید، سرعت زیادشان با بدلیجات و مهره‌هایی که به در و دیوار کابین‌ها آویزان می‌کنند، تجربه‌ی بامزه‌ای خواهد بود.

شهر مینیاتوری تامان اولین چیزی است که باید در جاکارتا به سراغش بروید، ؛ همان‌طوری که اسمش نشان می‌دهد تمام فرهنگ و دیدنی‌های اندونزی با مجسمه‌های هنرمندانه‌ی مینیاتوری در این باغ بزرگ گردآوری شده است. شهر مینیاتوری تامان تا ۸ شب باز است و راهنماهای زیادی دارد.

بخاطر آب و هوای گرم و مرطوب منطقه دورتا دور جاکارتا را حنگل های استوایی پوشانده است و چند پارک با گونه های کمیاب گیاهی و جانوری داشته باشد. از مهمترین این پارک ها پارک سفری است که ۱۳۰ هکتار مساحت دارد. قسمتی از این پارک مخصوص حیوانات وحشی و پرندگان نادر است که تورهای داخل این قسمت با اتومبیل انجام می شود. در پارک سفری، می‌توانید دو تا آتشفشان دو قلو، میمون‌های سوماترایی و خرس‌های پاندای چینی را ببینید. با این همه، نمی شود تا جاکارتا بروید و باغ بوگور و باغ ارکیده‌ی جاکارتا را نبینید؛ اندونزی به داشتن بیشترین نوع و بزرگ‌ترین ارکیده در جهان معروف شده است، از طرفی در باغ بوگور بیشتر از پنجاه گونه درخت نخل وجود دارد، با مغازه‌هایی که صنایع دستی تهیه شده از تنه و برگ نخل می‌فروشند.

در شمال جاکارتا پارک رویایی آنکول ، مجموعه‌ای از چندین مکان تفریحی است؛ دنیای فانتزی، دنیای آبی با آکواریوم بسیار بزرگش و پارک اقیانوس در کنار هتل و رستوران‌ها و کافه‌های متعدد در آنکول قرار دارند. در دنیای آبی می‌توانید سوار قایق‌های موزی شوید، قایق‌های زردرنگی که شبیه به موز هستند.

برای دیدن تاریخ اندونزی، موزه‌ی ملی اندونزی در خیابان جیمردکا با فیل‌های برنزی متعددش جای بی نظیری است. موزه‌ی ملی، کلکسیون بزرگی از سرامیک‌ها و مجسمه‌های هندو است که در کنار ابزارهای جنگی و شمشیرهای جواهرنشان پادشاهان به نمایش درآمده است. محله‌ی قدیمی جاکارتا، باتاویا، منطقه‌ای از خانه‌ها و آثار باستانی این شهر است که خیابان‌هایش سنگ‌فرش شده اند. موزه‌ی موسیقی جاکارتا در این محله قرار گرفته که برنامه‌های هفتگی اجرای موسیقی محلی دارد. پیاده‌روی در خیابان‌های باتاویا و خوردن غذا یا نوشیدنی در یکی از کافه‌های قدیمی این‌جا لذت خوبی به سفرتان می‌بخشد. در هیچ جای جاکارتا نگران غذا نباشید؛ در همه‌ی خیابان‌های اصلی، تعداد زیادی رستوران و اغذیه‌فروشی‌های بین‌المللی و محلی به چشم می‌خورد. به غیر از برندهای غربی مثل مک دونالد و پیتزا هات و استارباکس، رستوران‌های ایتالیایی، مکزیکی، فرانسوی و حتی عربی زیادی هم در شهر وجود دارد. غذای محلی جاکارتایی‌ها پر از ادویه و چاشنی است و عموماً در کنار برنج یا نودل سرو می‌شود.

جاکارتا معدن تفریحات دریایی نیز می باشد. سواحل عمومی در شمال شهر هستند و تورهای قایق‌سواری، اسکی روی آب، غواصی، گردش با کشتی و کایت‌سواری در ساحل‌ها برپاست. هیجان بازی‌های آبی در سایه‌ی نخل‌های بلند و باریک در جاکارتا طرفدار زیاد دارد. اگر در یکی از هتل‌های کناره دریا اقامت داشته باشید، می‌توانید از ساحل اختصاصی هتل استفاده کنید و غذا و نوشیدنی هم در ساحل برایتان سرو خواهد شد. هر کاری در جاکارتا بستگی به سلیقه‌ی شخصی‌تان دارد؛ می‌توانید یک سفر ماجراجویانه و هیجانی را انتخاب کنید یا آرامش طبیعت را.

اگر در ماه ژوئن به جاکارتا سفر کردید، هفته‌ی مد اسلامی را از دست ندهید. طراحان معروفی از سرتاسر دنیا در این فستیوال مد شرکت می‌کنند و جشنواره، تاثیر زیادی روی صنعت پوشاک در جهان دارد.

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی