موزه ملی ایران

استان تهران

موزه ملی ایران بزرگترین موزه باستان شناسی و تاریخ ایران است این موزه با ۸۰ سال قدمت از نظر حجم، تنوع و کیفیت آثار جزء یکی از بزرگترین موزه های جهان می باشد که در فرهنگ موزه داری ایران لقب موزه مادر را گرفته است.

این موزه با هدف نگهداری و پژوهش در آثار گذشتگان و همچنین نمایش و انتقال آن ها به آیندگان بنا شده است ایجاد تفاهم بین اقوام و ملل و نشان دادن نقش اقوام در ایجاد فرهنگ و تمدن جهانی و بالا بردن سطح دانش آموزان، دانشجویان و پژوهشگران از دیگر اهداف ایجاد این موزه بزرگ بوده است.

موزه ملی ایران شامل دو موزه مجزا از هم در دو ساختمان مجزا می باشد. موزه ایران باستان در سال ۱۳۱۶ و موزه دوران اسلامی در سال ۱۳۷۵ شمسی تاسیس شده اند. پیشنهاد ایجاد مکانی به نام موزه اولین بار توسط مرحوم مرتضی قلی هدایت ملقب به صنیع الدوله عنوان شد که او به این امر موفق نشد و در سال ۱۳۰۶ امتیاز طراحی و ساخت موزه ملی به فرانسویان داده شد و مهندس فرانسوی آندره گدار در سال ۱۳۰۸ شمسی برای ساخت موزه و کتابخانه به ایران آمد.

با توجه به اینکه طراحی معماری یک موزه  باید با موضوع آن مرتبط و هماهنگ باشداز این نظر معماری سر در موزه به سبک نمای ایوان کسری طراحی و ساخته شد و رنگ آجرها نیز به رنگ سرخ تعیین شد تا نمادی از معماری دوره ساسانی باشد.

موزه ملی ایران در زمینی به وسعت ۱۱۰۰۰ مترمربع و ساختمان اصلی سه طبقه در سال ۱۳۱۶ بعد از دو سال عملیات ساختمانی به دست حاج عباسعلی معمار و استاد مراد تبریزی ساخته شد و گشایش یافت. ساختمان موزه دوران اسلامی در سال ۱۳۲۳ آغاز شد و پس از وقفه های فراوان سرانجام در سال ۱۳۲۹ معماری آن پایان یافت ولی مراحل نهایی کار به سالهای بعد واگذار شد و سرانجام در سال ۱۳۷۵ افتتاح گردید.

در حال حاضر موزه های ایران باستان و دوران اسلامی با آثاری در حدود ۳۰۰۰۰ شیء مهمترین موزه ایران محسوب می شود و بهترین موزه جهان در ارتباط با فرهنگ، هنر و تحول ایران می باشد. که آثار مختلف پیش از تاریخ ، تاریخی و اسلامی را در خود جای داده است.

قدیمی ترین اثری که نمایانگر حضور انسان در فلات ایران است به ششصد هزار سال پیش بر می گردد که در این موزه نگهداری می شود.

آدرس: میدان امام خمینی – خیابان امام خمینی – ابتدای خیابان امام خمینی – ابتدای سی تیر – خیابان پروفسور رولن – شماره یک

تلفن: ۰۲۱۶۶۷۰۲۰۶۱

زمان بازدید:

– بازدید همه روزه به جز ایام سوگواری:

– شهادت حضرت علی 8 جولای 2015

– رحلت پیامبراکرم (ص) :10 دسامبر

– شهادت امام جعفرصادق(ع)(11 آگوست 2015)

– عاشورا و تاسوعای حسینی (23 اکتبر 2015 و 24 اکتبر 2015)

ساعات بازدید:

– شش ماهه اول سال 19-9

– شش ماه دوم 18-9

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید