باغ شازده ماهان

استان کرمان شهرستان ماهان

باغ شاهزاده یا باغ شازده زیباترین باغ تاریخی ایران به شمار می رود. این باغ در اواخر دوره قاجاریه ساخته شده و در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان (حوالی شهر کرمان) در دامنه کوه‌های تیگران قرار گرفته است. مساحت این باغ  حدود ۵/۵ هکتار است و شامل دو مجموعه شرقی و غربی می شود. کوشک یا همان عمارت‌های آن که بسیار زیبا هستند به صورت دو آشکوبه ساخته شده و سر در آن معماری بسیار زیبایی دارد که آن را از سایر باغ‌های ایرانی متمایز و ممتاز ساخته است. فواره‌های این باغ چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهند. این فواره‌ها که در طول باغ قرار دارند با توجه اینکه سایر باغ‌های ایرانی کمتر فواره داشته‌اند و یا اگر داشته‌اند به این زیبایی نبوده‌اند، از زیباترین فواره باغ‌های ایرانی هستند. فواره‌های زیبای باغ تنها بر اساس اختلاف ارتفاع و نه هیچ نیروی دیگری فعالند که این خود دلیل هوش و ذکاوت مردم کرمان است. این باغ بزرگترین و زیباترین باغ تاریخی ایرانی محسوب شده و همه ساله به ویژه در فصل تابستان و بهار گردشگران بیشماری از نقاط مختلف کشور برای تماشای این باغ دیدنی و دلفریب بدانجا می روند. از عواملی است که این محل را برای احداث یک باغ اشرافی مناسب می ساخته واقع شدن منطقه در مسیر عبوری کرمان به بم و در مسیر جاده کهن ابریشم بوده است.

این باغ ابتدا به دستور محمد حسن خان سردار ایروانی حاکم وقت کرمان بنا شد و سپس ساختمان درون آن توسط عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان طی یازده سال حکمرانی وی ساخته شد و با مرگ وی نیز بنای آن نیمه تمام رها شد.

این باغ از نمونه باغ تخت‌های ایرانی است. بناهای باغ عبارتند از کوشک اصلی (سکونتگاه دائمی) و فصل مالک که در انتهای فوقانی باغ قرار گرفته است. سردر خانه که در دو طبقه بنا شده در داخل باغ به صورت بنایی خطی جبهه ورودی باغ را اشغال کرده است. طبقه فوقانی دارای اتاق‌هایی است که برای زندگی و پذیرایی درنظر گرفته شده‌اند. سایر بناهای خدماتی باغ از حصار اصلی استفاده کرده و به صورت دیواری مرکب بناهای مختلف خدماتی را در خود جای داده اند . این باغ ، شامل عمارت شاه‌نشین و حمام نیز می‌باشد. هم اکنون قسمت شاه‌نشین، به رستوران تبدیل شده و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

در این باغ درختان میوه متنوعی وجود داشته و در جلوی عمارت هم حوض‌ها و فواره‌ها آب‌نمای زیبایی را بوجود آورده اند. منبع آب باغ رودخانه تیگران می باشد.

 

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید