تنگه براق اقلید

استان فارس شهرستان اقلید در مسیر اقلید به سمت یاسوج

تنگ براق اقلید یکی از تفرج گاه های زیبای شهرستان اقلید  است که در فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی را  از استان فارس و استان هاي همجوار به خود جذب می کند.

آبشار تنگ براق  يک جاذبه قوي اکوتوريستي است  و به فاصله کمي دربخش جنوب شرقي در مسير اقليد به آسپاس قرار گرفته است که رودخانه اي پر خروش در آن جريان دارد. در بالاي اين تنگه بر روي کوه کتيبه اي به خط پهلوي حجاري شده است که در بالاي اين کتيبه غار زيبايي است و چشمه های  آب از آن جوشان است و به واسطه آب فراوان و هواي معتدل سر سبز و خرم است.

تنگه براق با وجود اطراقگاههاي ييلاقي عشاير در دو سده قبل راهي به خطه اقليد باز کرد و يادمانهايي از تمدن کهن ايران باستان دراين منطقه را آشکار ساخته است. اين تنگه شگفت انگيز علاوه بر جاذبه هاي طبيعي بي بديل خود، کتيبه اي سنگي با يک متر عرض و ۱/۴۰ متر طول از دوران ساساني را به يادگار حفظ کرده است. در وسط تنگه براق، نزديک به دهانه صفه کوچک غار کم عمقي که در دل کوه خزيده، به پهلو قرار دارد، و بخشي از اين سنگ نبشته در سالهاي اخير شروع به ريزش کرده است. روي سنگ دو نوشته به دو زبان فارسي ميانه و پارتي اشكاني ديده مي شود که متن هر دو واحد است.

تنگ براق اقليد يک جاذبه طبيعي و تاريخي  است  که هنوز شناخته شده نيست و به ندرت افرادي از وجود آن مطلع هستند. نمونه اين تنگه در کمتر جايي يافت مي شود که اگر اين منطقه در کشور ديگري واقع شده بود گردشگري آن منطقه را متحول مي نمود، اما اين آثار طبيعي بي نظير بدليل بي توجهي پنهان مانده است. کتيبه موجود در تنگ براق که قدمت و شناسنامه هويتي اين خطه است بدون توجه رها شده است. در زير کتيبه، توسط قاچاقچيان ميراث فرهنگي که ظاهرا” بيش از سازمانهاي رسمي براي حفظ آثار تاريخي در تلاشند حفر شده و گنجينه پنهان آن ربوده شده است.

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید