کویر توران
مقصد
۳/۵ روز
مدت
تهران
مبدا

 

 

سفر به بزرگ ترین ذخیره گاه زیست کره ایران پارک ملی توران

رمل های شنی:

بازدید از سایت یوز پلنگ و گورخر ایرانی

جنگل ابر

جنگلی غرق در  مه

آبشار آلوچال

شیرآباد

آبشاری خروشان در دل جنگل های گلستان و …

وسیله نقلیه توریستی در اختیار، وسیله نقلیه محلی، ۳ صبحانه، ۳ ناهار، ۱ شام، ۲ میان وعده، اقامتگاه (۱ شب هتل و ۱ شب خانه محلی)، بیمه (تا سقف ۲۵۳ میلیون تومان دیه كامل و ۵ میلیون تومان هزینه درمانی)، ورودیه ها، تیم اجرایی و …

 در این سفر سه و نیم روزه سفری داریم از دل کویر تا اعماق جنگل. در ابتدای به روستای هدف گردشگری قلعه بالا می رویم. سپس سری به پناهگاه حیات وحش و رمل های شنی می زنیم و از آرامش کویر لذت می بریم.

یکی از جاذبه های این سفر ذخیره گاه زیست کره خوارتوران است که به آفریقای ایران شهره است و از نظر وسعت بعد از سرنگیتی تانزانیا دومین ذخیره گاه بزرگ زیست کره جهان به حساب می آید. بازدید از گورخر ایرانی و یوز پلنگ و چنانچه خوش شانس باشیم زاغ بور، در این قسمت از سفر برنامه ریزی شده است. از جاذبه های دیگر این تور طبیعتگردی جنگل ابر است که یکی از قدیمی ترین جنگل های ایران به شمار می آید. در این سفر از کویر تا جنگل به استان گلستان هم می رویم و از آبشار باشکوه شیرآباد دیدن می کنیم و از زیبایی های مناظر اطراف آن لذت می بریم. در زیر توضیحات کوتاهی درباره جاذبه های گردشگری این تور، آمده است:

روستاي قلعه بالا در جنوب شرقي شاهرود و در نزدیکی شهر زیبای بیارجمند قرار گرفته است. این روستا پيشينۀ تاريخي کهنی دارد كه نمونه هايي از آن در كتاب تاريخ قومس آمده است. قلعه بالا که در حاشيۀ دشت كوير واقع شده، از موقعيت نيمه بياباني با پوشش گياهي متوسط و داراي اقلیم كوهپايه اي می باشد.

پلکانی بودن ساخت و ساز مناطق مسكوني و زمين هاي زراعي و باغات  این روستا به دلیل کوه پایه ای بودن آن می باشد که این امر در کنار کاربرد مصالح سنتی و بومی، در ساخت خانه ها با اقلیم کوهپایه ای بر فراز پهنه ای از کویر، منظره زيبایی را پدید آورده است.

 محصولات كشاورزي قلعه بالا از كيفيت بسيار بالایی برخوردار است كه عمدۀ آن گندم، فلفل، جو و شلغم است همچنين اين روستا داراي باغ های سرسبز انار، گردو، زرد آلو، انجير زرد و انگور می باشد.در ارتفاعات منطقه گونه های درختی از قبیل بنه، بادامشک، تنگرس و افدارا به وفور مشاهده می شود. در قسمت های دشتی غالباً با گیاهانی از قبیل قیچ، درمنه، کاروان کش، خارشتر، گون، گز و تاغ بر می خوریم.

در نزیکی این روستا ذخیره گاه زیست کره توران قرار دارد از نظرگاه اهمیت و ارزش حیات وحش مجموعۀ توران منحصر به فرد ترین منطقۀ تحت حفاظت ایران به شمار می آید، زیرا توران تنها منطقۀ ایران است که هر سه گونۀ با ارزش و رو به انقراض ایران یعنی یوزپلنگ آسیایی، گورخر ایرانی و زاغ بور را می توان در آن مشاهده کرد. تا کنون ۴۱ گونه پستاندار، ۱۶۷ گونه پرنده، ۴۲ گونه خزنده و ۲ گونه دوزیست در این مجموعه شناسایی شده است.جانوران دیگری از جمله کبک، تیهو، هوبره، باقرقره، خرگوش، گرگ، شغال، کفتار، پلنگ، آهو، قوچ و… هم در این منطقه حفاظت شده زندگی می کنند.خوارتوران به لحاظ وسعت، بزرگ ترین منطقه حفاظت شده کشور محسوب می شود. در سال ۱۳۵۱ این منطقه به عنوان منطقه حفاظت شده شناخته شد و در سال ۱۳۵۵ بخشی از آن به عنوان پناه گاه حیات وحش شناخته شد. در همین سال از طرف یونسکو عنوان ذخیره گاه زیست کره را دریافت کرد و در سال ۱۳۸۱ قسمت های مرکزی آن به پارک ملی اختصاص یافت. در نزدیکی خوارتوران نیز رمل های شنی بسیار با شکوه نیز، پذیرای همسفران گاندو خواهند بود.

جنگل ابر قسمتی از قدیمی ترین جنگل های باستانی هیرکانی و مرز میان دو منطقه نیمه بیابانی و جنگلی می باشد. این جنگل گونه های گیاهی و جانوری نادری را در خود جای داده است. و به دلیل این که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را درکنار هم قرار داده در اغلب مواقع اقیانوسی از ابر جنگل را فرا می گیرد و این پدیده از جاذبه های سفر جنگل ابر ست. این جنگل با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یکی از منحصر به فردترین زیست‌بوم‌های ایران محسوب می‌شود .۸۵نوع گونه گیاه مانند راش، بلوط، ممرز افرا، شيردار، توسكا، آزاد داغداغان، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آويشن و شبدر به همراه گونه‌های گیاهی نادر مانند نارون، بارانک، سرخدار و … در این جنگل می رویند. و جانورانی مانند خرس قهوه ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، خرگوش، مار، بلدرچين، عقاب جنگلی، كركس، شاهين، فاخته و قرقاول و … در جنگل ابر زندگی می کنند.

آبشار شیرآباد، آبشاری هفت طبقه در دل جنگل های انبوه گلستان و در نزدیکی شهر خان ببین است،  مسیر برنامه ریزی تور از آبشار اول تا غار آبی دیو سفید است. رطوبت و دمای مناسب این غار آن را تبدیل به زیستگاه مناسبی برای برخی از گونه های جانوری به خصوص گونه نادر سمندر کور غارزی گرگانی کرده است که فقط در این غار و غارهای اطراف این منطقه زندگی می کنند.

درختانی همچون: توسکا، افرا، انجیلی و …، چشمه ها و آبشارهای خروشان و کوهپایه ای بودن منطقه باعث شده ترکیبی زیبا از آب، جنگل و کوهستان را در این تور نظاره گر باشیم.

منتظریم تا در این تور کویر تا جنگل با هم همسفر باشیم.

گروه گردشگری گاندو مجری مستقیم و متخصص تورهای طبیعت گردی، با بهره‌گیری از نیروهای متخصص و كارآزموده در زمینه‌های مختلف فعالیت‌های گردشگری بر پایه‌ی طبیعت، آمادگی خود را جهت برگزاری تورهای طبیعت گردی در تمام نقاط ایران، ویژه‌ی سازمان‌های دولتی و غیر دولتی، گروه‌های دوستانه و خانوادگی اعلام می‌دارد و تمامی طبیعت دوستان را به همراهی با گروه گردشگری گاندو در سفرهای رویایی به سرزمین چهار فصل ایران دعوت می‌نماید.

تهران – خیابان شهرارا – جنب اداره گذرنامه – پلاک 65

۰۲۱۲۲۵۱۸۴۳۵     ۰۹۱۹۹۰۰۹۹۰۵

زمان و محل حرکت
ساعت ۲۲:۰۰ پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵
ساعت ۲۳:۰۰ یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵
ضلع شرقی میدان هفت تیر
خدمات

وسیله نقلیه توریستی در اختیار، وسیله نقلیه محلی، ۳ صبحانه، ۳ ناهار، ۱ شام، ۲ میان وعده، اقامتگاه (۱ شب هتل و ۱ شب خانه محلی)، بیمه (تا سقف ۲۵۳ میلیون تومان دیه كامل و ۵ میلیون تومان هزینه درمانی)، ورودیه ها، تیم اجرایی و …

لوازم ضروری

شناسنامه، كفش مناسب برای پيمایش جنگل، کتانی یا صندل ورزشی، پوشاک مناسب برای هوای گرم و هوای سرد، پانچو (یا پو شاكی كه در مقابل بارش احتمالی باران، آب به داخل آب نفوذ نكند)، پتوی مسافرتی یا کیسه خواب، ملحفه، ظروف شخصی (ليوان، بشقاب، قاشق و چنگال)، چراغ قوه، کوله پشتی یک روزه، لوازم بهداشتی شخصی

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده

دیدگاه شما

امتیاز