غار آویشوی (آبیشوی)

استان گیلان شهرشاندرمن

غار آویشو در 50 کیلومتری شمال غرب رشت یا همان 20 کیلومتری غرب فومن و صومعه سرا و یا در 40 کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن، قرار دارد. از هر کدام از این راه ها بروید در نهایت می توانید یکی از عجایب زیبای این سرزمین افسانه ای را از نزدیک ببینید.در این منطقه طبیعت غار آویشوی با قدرت زیبایی هنرنمایی می کند.
در برخی از قسمت های این غار خوردگی دیواره های حاصل از جریان آب روی سنگ شگفتی هایی را آفریده که مربوط به قرن ها پیش می باشد. در بعضی از قسمت ها، ستون های آهکی بی نظیری پدید آمده که ممکن است نمونه های آن را در هیچ یک از غارهای دیگر جهان نبینید.
غار آویشو در مجاورت سنگ هایی قرار دارد که روی آن ها آثار دگرگونی کمپلکس شاندرمن، از بقایای دگرگون شده از پوسته اقیانوسی پالئوتتیس، دیده می شود؛ و این چیزی است که جاذبه های این غار را در مقایسه با غارهای دیگر، منحصر به فرد می کند.
در این غار 75 میلیون ساله، 7 آبشار و چند صد قندیل وجود دارد که تماشای آن ها می تواند بهترین تجربه غار نوردی را رقم زند. در شهرستان ماسال بیشتر از 17 غار بزرگ و کوچک وجود دارد اما غار آویشوی با دهانه ای به ابعاد 19 متر ارتفاع و 14 متر عرض و طول بیش از 2 هزار متر طولانی ترین غار استان گیلان می باشد.

 

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید