برج آزادی

استان تهران

در سال ۱۳۴۵ شمسی طراحی یک بنا که نماد و معرف ایران باشد در بین معماران ایرانی به مسابقه گذاشته شد و در میان طرح های ارائه شده طرح مهندس حسین امانت که از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده بود برنده شد و در سال ۱۳۴۹ ساخته شد. مهندس امانت جوان ۲۴ ساله ماموریت یافت به ایجاد میدانی که نماد ایران مدرن و نشان دروازه تمدن بزرگ در قرن ۲۰ می باشد.

عملیات ساختمانی برج آزادی در ۱۱ آبان ۱۳۴۸ شمسی شروع و پس از ۲۸ ماه ، در ۲۴ دی ماه ۱۳۵۰ به پایان رسید و نام برج شهیاد را بر آن نهادند.

در روز افتتاحیه برج آزادی، منشور کوروش کبیر که نخستین نوشته حقوق بشری جهان است برای اولین بار پرده برداری شد این اثر تاریخی که هم اکنون در موزه بریتانیا در لندن نگهداری می شود حدود ۲۵۵۰ سال پیش به دستور کوروش کبیر کتیبه شد.

معماری برج آزادی که تلفیق طاق های معماری قبل و بعد از اسلام است خیلی زود به نمادی مدرن و چشم نواز تبدیل شد.

بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی و در جهت گرامیداشت فریادهای آزادی خواهانه ملت بزرگ ایران نام آن به میدان آزادی تغییر یافت.

مساحت زیربنای میدان آزادی حدود ۷۸ هزار متر مربع است و برج آزادی بصورت دروازه ای به ارتفاع ۴۵ متر می باشد که ۵ متر آن داخل زمین فرو رفته است. طاق آن از زمین ۲۳ متر فاصله دارد.

عرض پایه ۶۴ متر است و در ساختمان آن ۲۵۰۰۰ قطعه سنگ و ۹۰۰ تن آهن به کار رفته است.

مجموعه فرهنگی هنری آزادی از بخش های مختلفی تشکیل شده است که شامل موزه، کتابخانه، سالن دانستنیها، سالن ایرانشناسی، نگارخانه، سالن اجتماعات و سالن برگزاری کنسرت و کنفرانس می باشد.

تلفن : 4-66023951

پست الکترونیکی:      pr@azadi-tower.com

مدیریت برج آزادی: غلامحسین شاه علی

بازدیدگروهی با هماهنگی قبلی

 تلفن رزرو ( واحد بازرگانی): 5-66064123

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید