آبشار فدامی

استان فارس شهرستان فدامی

آبشار فدامی در 130 کیلومتری جنوب شرق داراب از دل کوه می جوشد اين آبشار در شهر فدامي، در منطقه فورگ (فرگ)  قرار دارد و هر ساله ميزبان تعداد زیادی از دوستداران طبيعت است.

از وی‍ژگی های بارز آبشار فدامی وجود چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم می باشد که در فاصله ای از آبشار شیرین با هم مخلوط شده و استخر طبیعی زیبایی ایجاد می کنند.

در کنار آبشار شور آن نخل های خودرویی وجود دارد و که سبب شده اند زیبایی آبشار دو چندان شود. عرض آبشار شیرین فدامی در گذشته به 800 متر بوده و عریض ترین آبشار طبیعی ایران محسوب می شده، به دلیل خشکسالی و استفاده بی رویه اکنون به 200 متر رسیده است.

در زير آبشار حوضچه اي بزرگ و در بالاي آن پوششي متراکم از گياهان بلند و نيزار ديده مي شود. دايمي و شيرين بودن آب این آبشار از ويژگي هاي ارزشمند، آن است که با توجه به موسمي و شور بودن اکثر آبهاي جاري در اين منطقه اهميت زیادی دارد.

پیدایش آین آبشار به اینصورت است که چشمه فدامی پس از عبور از بستری یک کیلومتری به پرتگاهی رسیده و هنگام سقوط زیباترین آبشار منطقه را پدید می آورد. این آبشار با ورود به رودخانه شور به میزان قابل توجهی از شوری رودخانه کاسته و آب برای کشاورزی پائین دست قابل استفاده می کند.

آب شیرین این آبشار، آب شرب شهر فدامی و روستاهای اطراف نیز هست. نکته جالب، اینکه آب شیرین آبشار در تابستان بسیار خنک و گوارا و در زمستان گرم بوده و آب شور حالتی عکس آب شیرین دارد.

تعداد زیادی غار با اعماق مختلف و اشکال و قندیل های زیبا در منطقه نیز وجود داشته و همچنین فعالیت های ژئوفیزیکی و زمین شناسی از جمله گسل ها،‌ طاق دیس ها، ناودیس ها، کانی ها و بلورهای مختلف سنگی و رسوبی و نمکی و خاک های مختلف مانند گل رس و گل سرشور از دیگر ویژگی های این منطقه زیباست.

 

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید