کربلا

کشور عراق

کربلا از شهرهای زیارتی عراق و مقدس ترین و پراهمیت ترین شهر زیارتی نزد شیعیان است. اهمیت این شهر به دلیل شهادت امام حسین (ع) امام سوم شیعیان و یارانش و خانواده اش در واقعه عاشورا در ماه محرم سال 61 هجری قمری و وجود حرم امام حسین (ع) و حرم حضرت عباس بن علی (ع) است. شیعیان از سرتاسر جهان برای زیارت به این شهر می آیند که نقطه اوج زیارت در روز اربعین شهادت امام حسین است.

شهر کربلا در فاصله 105 کیلومتری جنوب غربی بغداد، پایتخت عراق واقع شده و هم چنین در جنوب غربی رودخانه فرات و در منطقه ای آبرفتی که به «سواد» معروف است، قرار دارد. کربلا بجز مزار امام حسین (ع) و یارانش که اکثر آن ها در جوار حرم اباعبدالله دفن شده اند، مزار بسیاری از مشاهیر و بزرگان نیز می باشد. بسیاری از عالمان و سادات به دلیل قداست این محل در این مکان دفن شده اند.

قبور پادشاهان و رجال سیاسی از جمله پادشاهان آل بویه، پادشاهان و رجال قاجار همچون مظفرالدین شاه، محمدعلی شاه، احمد شاه، امیرکبیر و … در این شهر قرار دارد.

نام های دیگر شهر کربلا حائر، نواویس،طف، نما ضریه، نینوا و عقر می باشد.

مقام های کربلا: 

  • مقام امام صادق (ع)

در کربلا در زمین های معروف به جعفریات، قبه و زیارتگاهی وجود دارد که می گویند امام صادق (ع) برای زیارت امام حسین (ع) با آب فرات غسل زیارت می کردند. این مکان در ساحل غربی نهر علقه است و دارای گنبدی است که با کاشی مزین شده است.

  • مقام حضرت مهدی (عج)

در ورودی کربلا و  مسیر مقام امام صادق (ع) و در سمت چپ نهر حسینیه کنونی بقعه و مقامی است با گنبد بلند. این بقعه به یاد و نام حضرت مهدی (عج) بنا شده است.

  • تل زینبیه نیز از اماکن زیارتی در این شهر است.

6-2-1080

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید