منطقه ماسال

استان گیلان شهرستان تالش

ماسال را به ییلاقات زیبایش و اقیانوس ابری که در آن زیاد رخ می دهد می شناسند. ماسال در لغت به معنی کنار کوه یا کوه وار است و نام شهری در استان گیلان می باشد. در کنار کوه های تالش رودخانه خالکایی که از قله شاه معلم سرچشمه می گیرد، پس از طی مسیر40 کیلومتر از درون شهر ماسال می گذرد.

ماسال را بهشت گمشده گیلان نام نهاده اند که در ابتدا جزئی از شهرستان تالش بود ولی بعدها در سال 1376 شهرستان مستقلی شد و شامل دو بخش است. بخش مرکزی و بخش شاندرمن و هم چنین چهار دهستان شاندرمن، شیخ نشین، حوقه و ماسال و 98 آبادی که 12 تای آن ها بدون سکنه می باشد.

گزیده ای از مکان های گردشگری ماسال به شرح زیر است :

غار طبیعی آویشو، منطفقه جنگلی طلاسکو، ییلاق رشته پشت، سورکوم، ییلاق اسپی دشت، آری دول، شالما، ییلاق مورجونه، ییلاق سوچاله و ….

هم چنین از گردشگاه های تاریخی ماسال می توان منطقه اسپه ریسه با غارها و صخره های بلند – منطقه باستانی درخانه – اوسه بلنگاه و .. را نام برد.

 بقعه متبرکه «سبز قبا» و بقعه «امامزاده میرزا» از نوادگان امام هفتم موسی کاظم (ع) – بقاع متبرکه «پیرجلودار» و آقا سرای فومن، بقعه «عدن بن علی» فرزند محمد حنیفه از فرزندان امام علی (ع) از جمله مناطق زیارتگاهی و مذهبی ماسال است.

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید