دریاچه پریشان

استان فارس شهرستان کازرون

دریاچه پریشان از زیباترین و بزرگترین دریاچه‌های آب شیرین ایران می باشد و در بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است. این دریاچه به نامهای مور، پریشان و فامور نیز معروف است.

مساحت این دریاچه ۴۳۰۰ هکتار و ارتفاع آن از سطح آب‌های آزاد ۸۲۰ متر است. دریاچه پریشان در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین‌المللی ثبت شده‌ و جزء مناطق حفاظت شده محسوب می‌گردد.

دور تا دور دریاچه کوه وجود دارد. فاصله دریاچه تا این کوه ها از طرف شمال حدوداً ۴ الی ۵ کیلومتر می‌باشد و از طرف جنوب حدوداً ۵۰۰ متر می‌باشد. در طرف شمال روستای مالکی(قلات نیلو دهپاگاه، هلک، پریشان)، روستای عرب فامور، روستای سی سخت و در قسمت شرق قلعه نارنجی، جروق و در جنوب قلعه نرگس زار و در غرب دریاچه روستای شهرنجان، زوالی و ایازآباد قرار دارند. این دریاچه اثر عوامل تکتونیک بوجود آمده و از جمله اکوسیستمهای پایدار بوده که میلیونها سال است که شرایط خود را حفظ کرده ‌است و دارای ۴ گونه ماهی بومی به نام‌های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و همچنین چند گونه ماهی وارداتی نظیر ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمورمی باشد.

دریاچه پریشان به دلیل سوزاندن بخش بزرگی از نیزارهای اطرافش برای عملیات راهسازی در معرض خطر می باشد. در طی این آتش سوزی‌ها هزاران لاک پشت و پرنده مهاجر نیز از بین رفته‌اند. از طرفی دیگر بخش اعظم این دریاچه به علت خشکسالی های اخیر خشک شده است.

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید