کاخ ساسان (سروستان)

کاخ ساسان (سروستان)

استان فارس شهرستان سروستان

کاخ سروستان که در زمان بهرام گور ساسانی ساخته شده قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور را در خود جای داده است.

این کاخ در در 9 کیلومتری جنوب شهر سروستان در استان فارس در دشتی وسیع جای گرفته و از سنگ و گچ ساخته شده است. قسمت اصلی بنا شامل یک ایوان بزرگ و دو ایوان کوچک تر در ضلع شرقی است . ایوان اصلی به تالار مرکزی و سپس به حیاط راه دارد و در دو طرف آن دو تالار بزرگ با سقف گنبدی مرتفع قرار گرفته است. در حاشیه زیر سقف تالارهای گنبد دار بقایای گچبری دیده می شود . این کاخ از لحاظ معماری نسبت به دیگر بناهای این دوره از فن و پلان‌های پیچیده و کامل‌تری برخوردار است.
برخی به دلیل عدم وسعت کافی بنایی که در خور یک کاخ شاهی باشد این کاخ را بعنوان آتشگاه شناخته و برخی دیگر با توجه به گستره آن که بیش از محدوده یک آتشگاه است، آن را استراحتگاه و یا شکارگاه سلطنتی تلقی کرده‌اند.

اين بنا که با وجود اینکه از باشکوه ترين بناهاي تاريخي استان فارس می باشد، از داشتن حداقل امکانات براي گردشگران محروم است. با توجه به اینکه برای دستیابی به آب آشامیدنی مسافت زیادی را باید پیمود بهتر است آب موردنیاز خود را به همراه داشته باشیم. اين بنا حتي از داشتن تابلو راهنما در طي مسير شيراز به سروستان محروم بوده و حريم خاصي براي کاخ نيز براي عموم مشخص نشده است.

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید