کلوت شهداد

استان کرمان شهرستان شهداد

کلوت که از ترکیب دو واژه” کل” به معنای “آبادی” و “لوت” که نام بیابانش هست به وجود آمده و به کوههای شنی ای که بر اثر عامل فرسایشی ” باد ” ایجاد می گردد، اطلاق می شود. این کوه های شنی فرم ها و شکلهای مسحور کننده ای را ایجاد میکند که پس از دیدن این مناظر , همگان انگشت به دهان مانده و مسحور این زیبایی بی مانند می شوند..
وقتی در دل کویر لوت چشم به سازه های خاکی عجیب و غریب می افتد و این سازه های خاکی تا ناکجا دیده میشوند ، انگار وارد شهری بدون سکنه شده اید که تنها برای ارواح ساخته شده است. شاید برای همین میگویند اینجا شهر جن و پری است.

فاصله «شهداد» تا كرمان صد كیلومتر و تا شهر افسانه‌ای «كلوتها» 40 كیلومتر است. این منطقه در بین زمین شناسان به یکی از «قطب های گرمایی زمین» معروف می باشد. همین خشكی كویر است که گردشگران را از اروپای سبز به ایران می کشاند.

در نزدیكی شهداد، «نبکا»‌ها (گلدانهای كویری) وجود دارد كه طول آنها گاه به 10 متر می رسد، در حالی که بلندترین نبکاهاى صحراهاى افریقا تنها 3 متر طول دارند.
شهر افسانه‌ای کلوتها 11 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد . این شهر حدود 20 هزار سال قبل، با فرسایش آبی و بادى، به وجود آمده است. در کویر شهداد، 100 هکتار نمکزار وجود دارد که مشابه آن در هیچ جاى دنیا پیدا نمی شود. این گرما و خشكی بینظیر می توانست بهترین منبع درآمد برای بومیان منطقه باشد، اما اكنون چیزی جز آزار و اذیت برایشان ندارد. افزایش شدید دمای هوا در تیر ماه، در بخش محروم شهداد كرمان، تعداد زیادی از خانواده‌های محروم این منطقه را وادار به كوچ كرده است. عوارض نامطلوب افزایش دما تأثیر خود را در بخش كشاورزی نیز بر جای گذاشته است.
«خبیص»، با نام قدیم شهداد، در دامنه شرقی كوهستان سیرچ درحاشیه غربی قرار دارد. قلل ارتفاعات این كوهستان تا اواخر اردیبهشت‌ ماه برفی است و سبب می شود آبهای فراوانی به طرف دشت جریان پیدا کند .
جز در منطقه بم، در حاشیه غربی دشت لوت، هیچ ‌جایی به این اندازه آب دایمی ندارد. وبه همین علت از هزاران سال پیش، اطراف خبیص بزرگترین ناحیه برای تمركز جمعیت بوده است.
شهداد كنونی به شكل مثلثی است كه رأسش به طرف دره «كناران» و قاعده آن به سمت شرق در منطقه تكاب قرار گرفته است و به كلوتهای موازی حاشیه لوت منتهی می‌شود. تمام زمینهای شهداد پوشیده از باغهای مركبات و خرماست. اكنون، تنها وجود آب است که مردم شهداد را به این منطقه پایبند كرده است.

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید