دریاچه ولشت

استان مازندران شهرستان چالوس

دریاچه ولشت در منطقه كلاردشت واقع شده و آب شیرین آن محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم نموده است. گونه های گیاهی و جانوری کلاردشت نیز از دیگر ویژگی های این دریاچه محسوب می شوند.

مجموعه ویژگی های طبیعی کلاردشت موجب شده است که از دیرباز این منطقه مورد توجه انسان و سکونت وی قرار بگیرد. امروزه شواهد فراوان در زمینه های باستان شناسی، مردم شناسی، صنایع دستی و هنرهای سنتی که حکایت از غنای فرهنگی این منطقه دارد، برجای مانده است.

  مسیر دسترسی به این دریاچه از شهر چالوس و از راه كندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران آغاز شده و پس از مسافت بیست و سه كیلومتر و بعد از پل كجور و عبور از سربالایی ها و پیچ های جنگل تا كنار دریاچه ادامه می یابد. دریاچه ولشت به دلیل چشم انداز سبز و طبیعت منحصر به فرد آن از جمله دیدنی ترین میراث طبیعی كشور محسوب شده كه این امر هر ساله بسیاری از گردشگران را برای بازدید به این منطقه می کشاند. طی سال های گذشته حضور گردشگران بدون نظارت، طبیعت این منطقه آسیب پذیر و اكوسیستم طبیعی آن را دگرگون كرده است.

دریاچه ولشت اكسیژن و دمای متفاوتی با سایر نقاط كلاردشت دارد و ورود آلاینده های محیطی، حیات انواع آبزیان چون ماهی سفید، اردك ماهی، شاه كولی و حتی جلبك ها و پلانگتون ها را به خطر می اندازد.

درباره نویسنده

client-photo-1
مهسا صادقی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید